Přejít k hlavnímu obsahu
load

Podlaha do skladu: Průvodce vhodných řešení

podlaha do skladu

Průmyslová podlaha toho musí zvládnout opravdu hodně. Měla by být odolná vůči nárazům, poškrábání, vysokým teplotám, vlhkosti, chemikáliím a dalším vlivům, kterým se v prostředí skladu nedá vyhnout. I proto byste její výběr neměli brát na lehkou váhu.

Poradíme vám, jak se zorientovat v aktuální nabídce.

O výběru správné podlahy do vašeho skladu byste měli přemýšlet už u projektového návrhu. Je totiž stejně důležitá jako výběr dalších skladových řešení, například policových regálů či paletových regálů, o které se vám s radostí postaráme v Regalsistem. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale výběr podlahy a regálového řešení jdou spolu ruku v ruce.

Hned si řekneme proč.

 

Přehled sekcí v článku:

 

Jaký vliv mají regály na výběr podlahy?

Regály slouží k uskladnění často nadrozměrného a velmi těžkého zboží. Jejich maximální nosnost se pohybuje v tunách a tuto zátěž nenesou jen samotné regály, ale i podlaha ve vašem skladu. Už při plánování podlahy je důležité vědět, jak ji budete využívat a co přibližně na ní bude stát.

Regály nestojí na celé ploše podlahy a zatížení je spíše bodové.

Je vhodné znát její přibližnou hodnotu, kterou snadno zjistíte z projektu ke stavbě regálů. Je to vlastně součet hmotnosti zatíženého regálového sloupce, který se přenáší do podlahy přes regálový sloup zakončený regálovou patkou.

S tímto údajem by měl pracovat ten, kdo podlahu navrhuje (architekt či statik), a přizpůsobit tomu její parametry.

Vyšší zátěž představují hlavně paletové regály, kde je váha poměrně vysoká, a regálové stojky jsou ve větších rozestupech. V případě policových regálů nebo poschoďového policového skladu je zatížení nižší a stojky regálů jsou umístěny v menších rozestupech, takže je jejich tlak na podlahu menší.

V každém případě je vhodné hodnoty zatížení znát.

 

Na co myslet v souvislosti s regály?

Je několik bezpečnostních a praktických doporučení, která jsou vhodná v případě zatížení podlahy regály dodržet. Tady jsou ta nejdůležitější:

Pevnost podkladu

Pod regály by nikdy neměl být měkký podklad, jako například asfalt, guma, plast či nesouvislá podlaha, například zámková dlažba. Při nevhodném typu podkladu ve skladu se to dá vyřešit vybetonováním základových pásů pod rámem regálů.

Případně je možné pod regálové stojky umístit širší ocelové roznášecí podložky, které pomůžou zatížení přenést na větší plochu. Výběr vhodného řešení by však měl být na statikovi.

Sklon a rovnost podlahy

Podlaha pod regály by měla být ideálně rovná a bez sklonu. S menším sklonem si však umíme poradit pomocí vyrovnávacích podložek podkládaných pod patky regálů.

Ukotvení regálů

Regály je nutné do podlahy ukotvit pomocí šroubů různé délky. V místě plánovaných regálů by proto v podlaze neměly být umístěny žádné rozvody. Je vhodné vyhnout se i kotvení v těsné blízkosti dilatačních spár.

 

Co by měla splňovat každá skladová podlaha?

Bez ohledu na umístění regálů by podlaha do skladu měla být hlavně:

  • odolná vůči mechanickému poškození – např. otěrem, nárazem, úderem, poškrábáním či propíchnutím,
  • odolná vůči vysoké zátěži – každodenní provoz, vysoká hmotnost,
  • protiskluzová – nízké riziko uklouznutí a úrazu zaměstnanců,
  • nehořlavá – v případě požáru by měla být nevznětlivá,
  • odolná vůči chemikáliím – v případě, že s nimi ve skladu pracujete,
  • izolační – měla by mít tepelně a zvukově izolační vlastnosti,
  • dostatečně rovná – pohodlná při použití VZV a další techniky,
  • snadno udržovatelná – bezprašná a umývatelná.

Při výběru podlahového řešení do skladu určitě víc oceníte technické vlastnosti podlahy než ty estetické. Nezáleží tu příliš na barevném odstínu či vzoru podlahy, ale hlavně na tom, aby byla kvalitní, odolná a plnila svoji funkci dlouhá léta.

Pokud však hledáte podlahu do reprezentativního prostoru, např. showroomu či prodejny, určitě přihlédněte i k jejímu vzhledu. Podle typu prostor, podmínek provozu a vašich požadavků máte na výběr několik typů podlah.

 

1. Betonové podlahy

betonová podlaha ve skladu

Pokud nechcete do podlahového řešení investovat příliš mnoho peněz, řešením může být beton. Právě betonové podlahy nabízejí kompromis mezi cenou a kvalitou a splní požadovaný účel. Jsou trvanlivé, ale jejich údržba může být náročnější.

Hůře se čistí, nejsou tolik odolné vůči chemikáliím a můžou být prašnější.

Je však možné je ošetřit dalšími úpravami, například tzv. pancéřováním – přidáním speciálních práškových vsypů do vrchní vrstvy, které zvýší tvrdost a mechanickou odolnost podlahy. Vhodnou úpravou je také broušení či leštění, které zlepší povrchové vlastnosti podlahy.

Beton je ověřeným řešením nejen pro sklady, haly či garáže, ale i exteriérové plochy.

 

2. Lité epoxidové podlahy

sklad s epoxidovou podlahou žluté barvy

Epoxidové podlahy jsou velmi moderním a elegantním řešením. Na jejich realizaci však budete potřebovat zkušenou firmu. Aplikují se na už hotový podklad z betonu či cementu, na který se nalije cca 2 až 3 mm tenká vrstva směsi.

Výsledný povrch je hladký, lesklý a plní nejen praktickou, ale i dekorativní funkci.

Je možné si vybrat z celé palety barev, například podle vašeho firemního loga či interiéru. Výhodou takové podlahy je:

  • jednoduchá údržba,
  • trvanlivost,
  • bezprašnost,
  • nenasákavost,
  • proti skluzovost či
  • odolnost vůči chemikáliím.

V porovnání s betonem jsou epoxidové podlahy několikanásobně odolnější. V současnosti patří k nejoblíbenějším řešením.

 

3. Gumové podlahy

černá gumová podlaha do skladu

Šikovným a „rychlým“ řešením jsou gumové podlahy, které se kladou na již existující podklad. Vyznačují se protiskluzovým povrchem s vysokou odolností vůči oděru, vodě či nárazům. Povrch je obvykle pokrytý plastickým vzorem, který ještě zvyšuje protiskluzové vlastnosti.

Kromě pokrytí podlah se používají i na ochranu stolů, regálů a dalších pracovních ploch, které chrání před mechanickým poškozením. Na trhu najdete různé tloušťky podle účelu a předpokládané zátěže, a to obvykle ve formě rolek, které si nastříháte podle potřeby.

Jednoduše se čistí a je možné je snadno odstranit nebo vyměnit v případě, že už neslouží podle očekávání.

 

4. PVC podlahy

PVC podlaha do skladové haly

Alternativou ke gumovým podlahám jsou PVC či vinylové podlahy ve formě dílců, které jsou dostupné v široké škále barev a s různými vzory. Díky tomu je můžete použít na barevné rozlišení zón ve vašem skladě nebo vytyčení koridorů.

Jsou protiskluzové, mrazuvzdorné, odolné vůči vodě a chemikáliím, proto můžou být skvělou volbou pro sklady, které s takovými látkami pracují. Tím největším benefitem je velmi jednoduchá montáž – dlaždice si sami poskládáte podobně jako puzzle.

Je možné je položit na sucho nebo podlepit lepidlem.

Podle zátěže si můžete vybrat z různých tlouštěk a tvrdostí až po „heavy duty“ pro extrémní zátěž. Dlaždice je též možné jednoduše odstranit nebo vyměnit.

Každé z uvedených řešení má svoje benefity a všechny splňují základní požadavky na průmyslovou podlahu. Je proto už jen na vás, které z nich vás osloví, vyhoví vašim konkrétním požadavkům na funkčnost či estetiku a vejdou se do firemního rozpočtu.

 


Kontaktujte nás