Přejít k hlavnímu obsahu
load

Jak si správně vybrat regály na míru do skladu, dílny

Vybíráte si regál do vašeho skladu či dílny? Ideální možností jsou regály na míru, které budou přesně vyhovovat vašim požadavkům. Na co všechno byste se měli při koupi zaměřit a které faktory je třeba zohlednit?

Jak si správně vybrat regály na míru do skladu, dílny

Typ regálu

Na samotném začátku vás čeká rozhodovací proces výběru mezi paletovými, policovými a konzolovými regály. Paletové a konzolové regály se obsluhují pomocí vysokozdvižných vozíků, policové regály jsou „ruční“. V obou případech se musíte zaměřit na 3 důležité body.

1. Paletový a konzolový regál

Náležitosti výběru paletových regálů se dají velmi přesně aplikovat i na výběr konzolových regálů.

Určení skladovacího materiálu

Skladovacím materiálem jsou v tomto případě palety. Na konzolových regálech se skladují velkoplošné materiály, jako například hutní materiál. V Evropě se nejvíc využívá europaleta ve standardizovaných rozměrech 1200mm x 800mm x 144mm. Nebo jejich lacinější obdoba, která se drží rozměru 1200x800.

Pro tyto palety se výborně hodí buňky šířky 2700 a 1800mm, tedy pro 3 nebo 2 europalety.

Mimo ně můžete uskladňovat také gitterboxy, americké palety... U palet počítejte s tím, že materiály mohou přečnívat, a samozřejmě určíme celkovou váhu palety. Dá se říci, že palety se dělí na palety do 700 kg a nad 700 kg.

To je třeba zohlednit u rozměrů regálů ale i u jejich nosnosti. Mimo rozměrů a hmotnosti je podstatný také počet palet, které budete skladovat.

Manipulační technika

V tomto bodě to jsou vysokozdvižné vozíky. Každý vozík je jiný a je klíčové vědět, na jakém prostoru se dokáže otočit a jak širokou uličku potřebuje. Proto myslete i na vozíky při zařizování skladu z paletových regálů.

Rozměry a rozmístění regálů

Delší regály mají tu výhodu, že jsou levnější, kratší regály mají to pozitivum, že je dokážete lépe rozdělit na sekce. Regály je možné umístit podélně nebo příčně – záleží na prostorových podmínkách, ve kterých operujete.

2. Policový regál

Výběr policových regálů je o něco jednodušší, ale stále se dbá na stejné kategorie.

Určení skladovacího materiálu

Regály vybíráte podle hmotnosti a rozměrů skladovaných objektů. V tomto případě však neskladujete palety, ale zřejmě to budou krabice. Doporučujeme vám, abyste délku police přizpůsobili materiálu, který tvoří základ vašeho sortimentu.

Pokud máte krabice stejných rozměrů, vypočítejte, kolik se vám jich do police vejde, aby nevznikl nevyužitý prostor.

Pro lehký materiál do 150 kg je vhodné zvolit co nejdelší polici. Získáte tak co nejflexibilnější prostor. Pokud máte těžký materiál, například spojovací materiál, je vhodnější zvolit kratší polici, do které je někdy možné naskládat množství materiálu.

Výšku polic si můžete u kvalitního regálu přestavovat libovolně bez pomoci nářadí.

Jednoduchý příklad:

Pokud máte polici dlouhou 1,5 metru, pak budou vhodné 3 krabice dlouhé 45 až 50 cm. Můžete si nechat bezpečnostní rezervu, a zároveň nebudete plýtvat místem a nechávat velké mezery.

Manipulační technika a rozměry skladu

Ulička ve skladu musí mít šířku minimálně 800 mm, ale pokud se budete v uličkách pohybovat s ručním paletovým vozíkem, pak upravte šířku uličky na metr a víc. To znamená, že opět musíte počítat s tím, aby se v uličkách dalo pohybovat a bez problémů ukládat materiál.

Online návrhář a poradenství

Máte specifické požadavky nebo si prostě neumíte vybrat? Využijte náš online návrhář na policové regály. V něm si můžete nastavit počet polic, sestav, potřebné rozměry nebo nosnost přesně podle sebe.

Jak si správně vybrat regály na míru do skladu, dílny

Materiál regálů

Co se týká materiálu, existují i varianty jako dřevo či plast, ale pokud chcete, aby váš regál dlouho vydržel a unesl váhu materiálu, pak vám doporučujeme celokovové regály. Nejlepší alternativou z hlediska pevnosti a kvality jsou bezšroubové regály.

V případě jakýchkoliv otázek nebo zájmu o poradenství nás neváhejte kontaktovat.


Naplánujte si vlastní regál